Kiedy pójść na psychoterapię?

Czy kiedyś miałeś poczucie przytłoczenia i myślałeś, że nie poradzisz sobie z problemami? Jeśli tak to nie jesteś sam. Według Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują wsparcia, aby poradzić sobie z ciężką przypadłością, utratą wagi albo nikotynizmem. Są też osoby, które zmagają się z problemami w związkach oraz http://r5w.pl, utratą pracy, śmiercią ukochanej osoby, stresem czy nadużywaniem różnych substancji. Wszystkie te problemy są często szkodliwe dla człowieka.
 

Czym jest psychoterapia?

Psycholog może pomóc w uporaniu się z problemami. Przez psychoterapię przechodzą osoby z każdej kategorii wiekowej, aby żyć bardziej efektywnie, komfortowo i w pełni szczęścia. Podczas terapii psycholog stosuje naukowo certyfikowane procedury, by pomóc pacjentom doskonalić w sobie dobre nawyki. Istnieje kilka podejść do psychoterapii, włącznie z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną i innymi — które pomogą każdemu z osobna skonkretyzować jego własne problemy.  Proces ten przebiega na współpracy i dialogu. Pacjent ma zapewnione otoczenie wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta jest nastawiony neutralnie i nie będzie go w żaden sposób oceniał.  

Razem z psychologiem będziesz pracował nad tym, żeby rozpoznać i wyeliminować wzory zachowania, które powstrzymują od osiągnięcia w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko pomaga rozwiązać dotychczasowe problemy, ale uposaża w nowe kompetencje, aby lepiej radzić sobie z wieloma wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy wybrać się na psychoterapię?

Z powodu błędnego rozumienia czym jest psychoterapia, mnóstwo potrzebujących się na nią nie decyduje. Nawet jeśli rozumieją rzeczywistość i nie opierają się na mitach, to ludzie zazwyczaj czują się zestresowani przed podjęciem walki o dobre samopoczucie. Warto przezyciężyć strach, ponieważ jeśli jakość życia nie jest taki jaki byśmy chcieli — psychoterapia może pomóc. Niektórzy ludzie korzystają z pomocy psychoterapeuty dlatego, że mają depresję, odczuwają lęk lub złość przez dłuższy czas. Inni natomiast mogą odczuwać potrzebę wsparcia w chronicznej chorobie, która ma wpływ na emocje i zdrowie psychiczne. Są też potrzebujący szybkiej diagnozy swoich problemów na przykład, gdy mierzą się z perspektywą rozwodu, syndromem pustego gniazda, zwolnieniem z pracy, wypaleniem zawodowym itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *