Kontakt

LICZNIK ODWIEDZIN

Dzisiaj12
Wczoraj46
Wizyt w tygodniu163
Wizyt w miesiącu985
Łącznie wizyt47882

Powered by Kubik-Rubik.de

Gogołów 2
38-131 Gogołów
tel. (17) 2778311

e-mail

kancelaria@parafiagogolow.pl

KONTO PARAFIALNE

nr 36 9168 1027 55070250 2000 0001

Adopcja

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

Parafia Gogołów

Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej

17 sierpnia 2014

DZIEŃ IMIENIN KSIĘDZA PROBOSZCZA JACKA

 

 

 

 

Drogi Księże Proboszczu!

Z okazji Imienin  w imieniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży pragniemy złożyć Ci bardzo serdeczne życzenia, obfitych Bożych łask, samych radosnych chwil i opieki Twojego patrona Świętego Jacka.

Niech Duch Święty opromienia swym światłem każdy dzień Twojej kapłańskiej posługi, Jezus niech zawsze będzie Twoim Przyjacielem, a Maryja Matka Kapłanów niech przygarnia Cię do swego serca.

Szczęść Boże!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czcigodny Solenizancie  przyjmij życzenia imieninowe od  Twoich parafian:

Księże Proboszczu Jacku, kiedyś przed laty Pan Cię wybrał i powołał, abyś szedł i przynosił owoc obfity, abyś mężnie i nieustannie głosił Chrystusową Ewangelię. Ten wybór, by życie  realizować przez kapłaństwo, jest wyjątkową piękną odpowiedzią na Bożą miłość, a Twoje kapłańskie życie jest prawdziwym, realnym wyrażeniem miłości Boga do człowieka i człowieka do Boga. Dziękując za oddanie, pracowitość, wewnętrzne ciepło i ojcowską miłość, pragniemy Ci życzyć przede wszystkim zdrowia, błogosławieństwa Bożego i Matczynej opieki oraz tego, aby w dalszej posłudze duszpasterskiej w naszej parafii zawsze towarzyszyły Ci świętość, gorliwość i poświęcenie, abyś był silny mocą miłości, mocą wiary, tej wiary, którą ofiarował nam Jezus Chrystus. Byś zawsze na swojej drodze kapłańskiej spotykał życzliwych ludzi.Życzymy wszelkiej pomyślności w realizacji planów, zamierzeń i tego by Twoje szlachetne powołanie oraz  sianie ziarna w naszej parafii, gdzie sprawujesz swą zaszczytną posługę, przyniosło Ci zadowolenie i satysfakcję z wyboru tak trudnej i odpowiedzialnej drogi.

 

CZCIGODNY KSIĘŻE PROBOSZCZU!

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ IMIENIN TO JEDNA Z NIEWIELU OKZAJII, BY WYRAZIĆ WDZIĘCZNOŚĆ ZA TRUD POSŁUGI KAPŁAŃSKIEJ W NASZEJ WSPÓLNOCIE. ZAPEWNIAJAC CIE O TEJ WDZIĘCZNOSCI WIMIENIU MINISTRANTÓW I LEKTORÓW PRAGNIEMY ZŁOZYC CI ŻYCZENIA PRAWDZIWEJ APOSTOLSKIEJ ODWAGI, POKORNEJ ZGODY NA BOŻE PLANY. ŻYCZYMY CI DROGI KSIĘŻE PROBOSZCZU ABY DOBRY BÓG OBDARZAŁ CIĘ OBFITOSCIA SWOICH ŁASK, DOBRYM ZDROWIEM, RADOŚCIĄ I UMIEJĘTNOŚCIĄ PRZEZWYCIĘŻANIA KŁOPOTÓW DNIA CODZIENNEGO. NIECH WRAZ Z MOCA PRZEMIANY CHLEBA I WINA DAJE CI MOC PRZEMIANY LUDZKICH SERC. ŻYCZYMY CI WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI W REALIZACJI PLANÓW I ZAMIERZEŃ, ORAZ TEGO BY TWOJE SZLACHETNE POWOŁANIE PRZYNIOSŁO CI ZADOWOLENIE I SATYSFAKCJĘ Z WYBORU TAK TRUDNEJ I ODPOWIEDZIALNEJ DROGI. NIECH JEZUS CHRYSTUS OBDARZA CIE WSZELKIMI ŁASKAMI, NIECH DAJE CI SIŁY W PROWADZENIU PARAFII I GŁOSZENIU SŁOWA BOŻEGO, A MATKA NAJŚWIĘTSZA NIECH MA CIĘ ZAWSZE W SWOJEJ OPIECE. SZCZĘŚĆ BOŻE!


Święty Janie Mario Vianneyu – Patronie Proboszczów, módl się za naszego Czcigodnego Solenizanta.

 

 

 

Prawda o Wniebowzięciu Matki Bożej stanowi dogmat naszej wiary, choć formalnie ogłoszony stosunkowo niedawno - przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r. w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus:

"...powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej" (Breviarium fidei VI, 105)

Orzeczenie to papież wypowiedział uroczyście w bazylice św. Piotra w obecności prawie 1600 biskupów i niezliczonych tłumów wiernych. Oparł je nie tylko na innym dogmacie, że kiedy przemawia uroczyście jako wikariusz Jezusa Chrystusa na ziemi w sprawach prawd wiary i obyczajów, jest nieomylny; mógł je wygłosić także dlatego, że prawda ta była od dawna w Kościele uznawana. Papież ją tylko przypomniał, swoim najwyższym autorytetem potwierdził i usankcjonował.

Przekonanie o tym, że Pan Jezus nie pozostawił ciała swojej Matki na ziemi, ale je uwielbił, uczynił podobnym do swojego ciała w chwili zmartwychwstania i zabrał do nieba, było powszechnie wyznawane w Kościele katolickim. Już w VI wieku cesarz Maurycy (582-602) polecił obchodzić na Wschodzie w całym swoim państwie w dniu 15 sierpnia osobne święto dla uczczenia tej tajemnicy. Święto to musiało lokalnie istnieć już wcześniej, przynajmniej w V w. W Rzymie istnieje to święto z całą pewnością w wieku VII. Wiemy bowiem, że papież św. Sergiusz I (687-701) ustanawia na tę uroczystość procesję. Papież Leon IV (+ 855) dodał do tego święta wigilię i oktawę.

Z pism św. Grzegorza z Tours (+ 594) dowiadujemy się, że w Galii istniało to święto już w VI w. Obchodzono je jednak nie 15 sierpnia, ale 18 stycznia. W mszale na to święto, używanym wówczas w Galii, czytamy, że jest to "jedyna tajemnica, jaka się stała dla ludzi - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny". W prefacji zaś znajdujemy słowa: "Tę, która nic ziemskiego za życia nie zaznała, słusznie nie trzyma w zamknięciu skała grobowa".

U Ormian uroczystość Wniebowzięcia Maryi rozpoczyna nowy okres roku kościelnego. Liturgia ormiańska na ten dzień mówi m.in.: "Dziś duchy niebieskie przeniosły do nieba mieszkanie Ducha Świętego. (...) Przeżywszy w swym ciele życie niepokalane, zostałaś dzisiaj owinięta przez Apostołów, a przez wolę Bożą uniesiona do królestwa swojego Syna".

W liturgii abisyńskiej, czyli etiopskiej, w tę uroczystość Kościół śpiewa: "W tym dniu wzięte jest do nieba ciało Najświętszej Maryi Panny, Matki Bożej, naszej Pani".

15 sierpnia obchodzą pamiątkę tej tajemnicy również Chaldejczycy, Syryjczycy i maronici. Kalendarz koptyjski pod dniem 21 sierpnia opiewa Wniebowzięcie ciała Matki Bożej do nieba.

Różne bywają nazwy tej uroczystości: Wzięcie Maryi do nieba, Przejście, Zaśnięcie, Odpocznienie Maryi. Nie wszyscy ojcowie Kościoła, zwłaszcza na Wschodzie, byli przekonani o fizycznej śmierci Matki Najświętszej. Dlatego także Pius XII w swojej konstytucji apostolskiej nie mówi nic o śmierci, a jedynie o chwalebnym uwielbieniu ciała Maryi i jego wniebowzięciu. Kościół nie rozstrzygnął zatem, czy Maryja umarła i potem została wzięta do nieba z ciałem i duszą, czy też przeszła do chwały nie umierając, lecz "zasypiając".

MODLITWA DO MATKI BOŻEJ WNIEBOWZIĘTEJ

O Dziewico Niepokalana, Matko Boga i Matko nas ludzi!
Wierzymy z całą gorliwością naszej wiary
w Twoje tryumfalne wzięcie z duszą i ciałem do niebios,
gdzie zostałaś ogłoszona Królową wszystkich chórów anielskich i wszystkich zastępów Świętych.
I my łączymy się z nimi, aby chwalić i błogosławić Pana,
który Cię wywyższył ponad wszystkie czyste stworzenia,
aby ofiarować Ci żar naszej pobożności i miłości.
Wzrok Twój, który macierzyńsko pieścił pokorne i cierpiące człowieczeństwo Jezusa na ziemi, nasyca się w niebiosach widzeniem chwalebnego człowieczeństwa Mądrości Niestworzonej, radość Twej duszy w oglądaniu twarzą w twarz godnej uwielbienia Trójcy Przenajświętszej porusza Serce Twe uszczęśliwiającą tkliwością a my, nędzni grzesznicy, my, którym ciało obniża lot duszy, błagamy Cię, abyś oczyściła nasze zmysły, byśmy nauczyli się już tu na ziemi, kosztować Boga z cudów stworzenia.
Amen.